Jury

JURY 17. EDYCJI „KLIMATÓW CZĘSTOCHOWY” (2024)

Anna Paleczek-Szumlas

Od 2015 r. dyrektorka Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie. Kuratorka i autorka indywidualnych wystaw takich artystów jak m.in. Edward Dwurnik, Jarosław Modzelewski, Rosław Szaybo, Tomasz Tomaszewski, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Jan Wołek, Tomasz Lubaszka, Jacek Łydżba, Przemysław Lasak, Bogusław Lustyk, czy Andrzej Pągowski. W ciągu ostatnich 7 lat zorganizowała ponad 250 wystaw indywidualnych i zbiorowych oraz kilkadziesiąt eventów kulturalnych. Pomysłodawczyni cyklu spotkań „Nieśmiertelni” dedykowanego polskim i światowym twórcom.

Nagrodzona Nagrodą Marszałka Województwa Śląskiego za zasługi w dziedzinie plastyki oraz Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zasłużony dla kultury.

Członkini honorowa SPAF.


Adam Markowski

Projektant graficzny, fotograf. Absolwent Wydziału Artystycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Pomysłodawca i koordynator konkursów fotograficznych – miejskiego „Klimaty Częstochowy” (w latach 2006-2023) oraz międzynarodowego Fujifilm Moment Street Photo Awards. Od 2005 roku promował miasto na wielu płaszczyznach – przede wszystkim graficznie, fotograficznie i filmowo. Przez kilkanaście ostatnich lat w redakcji miesięcznika „Co, gdzie, kiedy w Częstochowie”. Logo oraz identyfikacja wizualna miasta Częstochowa, które zaprojektował, dostały się do finału konkursu „Dobry Wzór 2018” organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Ma na koncie parę wystaw indywidualnych i udział w zbiorowych. Za swoje fotografie zdobył też parę nagród i wyróżnień. Obok fotografii artystycznej, zajmuje się także fotografią komercyjną. Prowadzi także plastyczną Pracownię ZetPeTe.


Justyna Warwas

Urodziła się w Częstochowie. Fotografka, malarka, nauczycielka akademicka (Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie).

Kuratorka wystaw (współpraca z Ośrodkiem Kultury Gaude Mater w Częstochowie), związana z Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych „Konduktorownia”.

Od 2012 roku komisarz i współorganizator Międzynarodowego Biennale Miniatury w Częstochowie. Jej prace można oglądać na wystawach w Polsce i na świecie (m.in. Nowy Jork, Chiny, Nepal, Tajwan, Słowenia, Bułgaria, Chorwacja, Austria, Wietnam).

Podróże są dla niej największą inspiracją w procesie twórczym.

...

ARCHIWUM
……………………………………………………………………………………………………………………………………….

JURY 16. EDYCJI „KLIMATÓW CZĘSTOCHOWY” (2023)

Agnieszka Małasiewicz – fotografka Filharmonii Częstochowskiej. Ukończyła filmoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. Fotografia służy jej nie tylko do zapamiętywania, ale przede wszystkim odkrywania wizualnej tajemnicy. Uwielbia opowiadanie historii, wielowątkowość, dlatego spełnia się w dokumentowaniu wydarzeń artystycznych, fotorelacjach, nie tylko koncertowych. Rozwija umiejętności poprzez fotografowanie aparatami analogowymi. W Filharmonii Częstochowskiej przez kilka lat przygotowywała i realizowała wystawy plastyczne. Obecnie odpowiedzialna, m.in., za media społecznościowe tej instytucji. Ma na swoim koncie dwie wystawy indywidualne. Laureatka konkursów: Biznes w obiektywie miesięcznika Forbes, Klimaty Częstochowy.

Jacenty Dędek – fotograf. Zajmuje się portretem, fotografią dokumentalną, reportażem. Publikował w prasie (m.in. Duży Format, National Geographic Polska, Polityka, Newsweek i inne). Laureat konkursów fotografii prasowej w Polsce. Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W ostatnich latach najchętniej pracuje nad własnymi tematami. Najbardziej interesują go rzeczy zwykłe, dziejące się na marginesie głównych wydarzeń, ale zawsze blisko człowieka. W 2020 r. wydał album „portretprowincji.pl”, będący efektem prawie siedmioletniej podróży po małomiasteczkowej Polsce. Razem z żoną Katarzyną odwiedził kilkaset miejscowości poniżej 30 tys. mieszkańców, we wszystkich województwach. www.jacentydedek.pl

Wiesław Radzioch – fotograf dokumentujący przede wszystkim wydarzenia kulturalne. Z aparatem fotograficznym ponad pół wieku. Zaczęło się od prezentu, jakim był aparat DRUCH. To były czasy fotografii analogowej. Klisze, papier fotograficzny, wywoływacz, utrwalacz, ciemnia fotograficzna w łazience… Do dzisiaj pamięta, jak parzyły go w palce wymieniane żarówki spalone w prymitywnej lampie błyskowej. Z upływem lat zmieniał sprzęt na nowocześniejszy. Rosło doświadczenie i wiedza fotograficzna. Nie fotografuje zawodowo, dla pieniędzy. Nie wysyła fotografii na konkursy. Dzieli się nimi w mediach społecznościowych.



JURY 15. EDYCJI „KLIMATÓW CZĘSTOCHOWY” (2022)

Justyna Janus – fotografka pochodząca z Częstochowy, mieszka w Aleksandrii I, gdzie prowadzi studio fotograficzne oraz mobilne FotoPudło. Ukończyła matematykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Obecnie jest studentką Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Freelancer. Dokumentuje życie codzienne lokalnej społeczności. Laureatka konkursów fotograficznych, m.in. Klimaty Częstochowy, Fotosprint, Obiektywnie Śląskie, Grand Press Photo.

Kamila Skorek – fotografka. Wychowała się w domu pełnym obrazów malowanych przez jej mamę, a miłość do fotografii zaczepił w niej dziadek. W fotografii szuka: naturalności, kolorów, błysku w oku i uśmiechu. Koncentruje się na zamknięciu w kadrze tego co piękne, czasem idealizując. Zawodowo zajmuje się zarówno fotografią produktową, modową jak również reportażem. W ciągu 10 lat swojej działalności brała udział w licznych projektach i wydarzeniach artystycznych. Jest też laureatką konkursu Klimaty Częstochowy.

Łukasz Stacherczak – fotograf z zamiłowania. Kilkukrotny laureat Klimatów Częstochowy. Przez 11 lat pracował w biurze prasowym Urzędu Miasta, gdzie odpowiadał m.in. za fotograficzną dokumentację wydarzeń miejskich. Obecnie dba o promocyjny wizerunek Częstochowy, zajmując się m.in. miejskimi portalami społecznościowymi.

Dariusz Gawroński – artysta fotograf, nauczyciel, podróżnik. Członek Zarządu Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa. Kurator Fotoklubu Norwid w IX L. O. im. Cypriana Kamila Norwida. Z fotografią artystyczną związany od początku XXI wieku. Miejsce szczególne w jego twórczości zajmuje fotografia dokumentalna, kreacyjna, pejzażowa i portretowa. Dariusz Gawroński jest autorem i współautorem wielu wystaw fotograficznych; indywidualnych, zbiorowych, pokonkursowych – w Polsce i za granicą. Bierze aktywny udział w Międzynarodowych Salonach Fotograficznych, organizowanych (m.in.) pod patronatem FIAP, zdobywając wiele nagród i wyróżnień.

JURY 14. EDYCJI „KLIMATÓW CZĘSTOCHOWY” (2021)

Łukasz Kolewiński (ur. w 1983 roku) – specjalizuje się w fotografii reporterskiej, na swoich fotografiach lubi uwieczniać emocje. Od kilku lat współpracuje z częstochowską redakcją Gazety Wyborczej. Na co dzień dokumentuje wydarzenia kulturalne w naszym mieście, stale współpracuje z Filharmonią Częstochowską, Miejską Galerią Sztuki czy Ośrodkiem Promocji Kultury „Gaude Mater”. Laureat poprzednich edycji Klimatów Częstochowy (2015 r., 2016 r., 2017 r.).

Piotr Kras (ur. w 1976 roku) – fotografią zajmuje się zawodowo, a dla relaksu zajął się ostatnio fotografowaniem ptaków. Jest fotografem niezależnym, zajmującym się głównie reportażem i fotografią dokumentalną.

Kamil Pawlik (ur. w 1983 roku) – absolwent Wydziału Sztuki Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie. Obecnie mam przyjemność tamże prowadzić zajęcia ze studentami pierwszego roku Fotografii. Od 2013 roku jestem nauczycielem fotografii w ZS Prus w Częstochowie. Prowadziłem dziesiątki warsztatów fotograficznych dla różnych grup wiekowych i różnego stopnia zaawansowania uczestników. Jestem autorem kilku wystaw w kraju i za granicą. Laureat wielu konkursów fotograficznych.

Jarosław Respondek (ur. w 1991 roku) – swój życiowy okręt obecnie zadokował w Trójmieście. Fotoreporter, dokumentalista z ponad 10 letnim doświadczeniem. Po aparat sięgnął po raz pierwszy w 2008 r. Szkolna pasja zaszczepiona przez pedagoga Marka Podgórskiego szybko przerodziła się w sposób na życie. Obecnie współpracuje z Agencją Fotograficzną REPORTER. Publikował m.in. w wydawnictwach promocyjnych Częstochowy, Gazecie Wyborczej, Wprost, Polityce. Na co dzień jest odpowiedzialny za eventy i szkolenia w Cyfrowe.pl. Testuje sprzęt i doradza rozwiązania dla fotografów. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie w Czechach, obecnie kontynuuje naukę na stopniu magisterskim. Laureat m.in. Grand Press Photo (2014 r. – trzecia nagroda w kat. Życie Codzienne, 2015 r. – trzecia nagroda w kat. Środowisko, 2021 r. – druga nagroda w kat. Wydarzenia), międzynarodowego konkursu IPA, 5-boju Fotopolis, Discover Europe. Kilkukrotnie nagradzany w lokalnych konkursach: Klimaty Częstochowy czy Obiektywnie Śląskie.

JURY 13. EDYCJI „KLIMATÓW CZĘSTOCHOWY” (2018)

Przemysław Jendroska – jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi na kierunku Fotografia oraz Policealnego Studium fotograficznego w Katowicach. Był współzałożycielem grupy fotograficznej Natechwile, z którą zrealizował kilkadziesąt wystaw w Polsce i za granicą. Jest fotoreporterem i fotoedytorem w katowickiej Gazecie Wyborczej z którą wpółpracuje od 2002 roku. Jego fotografie zobaczyć można głównie w Gazecie Wyborczej, a także za pośrednictwem Agencji Gazety m.in w Agencji Reuters, oraz polskich tytułach tj. Polityka, Newsweek, Wprost. Na stałe współpracuje z Teatrem Śląskim oraz z wieloma firmami w zakresie fotografii reklamowej, korporacyjnej i portretowej.

Jan Sętowski – kurator, artysta i projektant. Członek Monstfura, współzałożyciel (razem z Łukaszem Gawronem) galerii sztuki współczesnej IRON OXIDE oraz festiwalu o tej samej nazwie. Absolwent wydziału projektowego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Organizator licznych wystaw oraz interwencji w przestrzeni miasta (murale, instalacje). Entuzjasta szerzenia wiedzy na temat sztuki i kultury.

Tomasz Watras – rocznik 1986. Mieszka na Śląsku. Fotograficzny samouk, obserwator. Swoją przygodę zaczynał od porterów i industrialu, obecnie fotograf uliczny i reportażysta. Wielbiciel prostoty, codzienności i dalekich podróży. Laureat konkursu „Polska ulicznie 2017”.
www.instagram.com/jestem.tomasz

JURY 12. EDYCJI „KLIMATÓW CZĘSTOCHOWY” (2017)

Chris Niedenthal – urodził się w polskiej rodzinie w Londynie. Studiował fotografię w London College of Printing, po czym w 1973 roku przyjechał do Polski na kilka miesięcy i pozostał do dziś. Pracował zawsze jako tzw. „wolny strzelec”; na początku lat 80. współpracował z amerykańskim tygodnikiem NEWSWEEK, a od 1985 roku, jako fotograf kontraktowy dla TIME Magazine. Dla tego czasopisma robił reportaże w całej wschodniej i centralnej Europie, Związku Radzieckim i na Bałkanach. Przez kilka lat współpracował również z niemieckim tygodnikiem DER SPIEGEL. Był świadkiem powstania wolnego związku zawodowego „Solidarność” podczas strajku w stoczni im. Lenina w Gdańsku w 1980 roku, jak również wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981, później dokumentował upadek komunizmu w 1989 roku. Wygrał nagrodę w konkursie World Press Photo w 1986 roku za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara. Przez wiele lat pracował nad cyklem fotografii dotyczących dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, które przedstawił w formie wystaw w wielu miastach w Polsce i za granicą (m.in. „Tabu. Portrety Nie Portretowanych”, “PracujeMY”, „Listy do Syna”). Jest autorem 6 albumów: “Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty.” (BOSZ, 2004); “13/12. Polska Stanu Wojennego” (Edipresse 2006); “In Your Face. Oblicza Niedawnej Przeszłości” (edition.FOTOTAPETA, 2011); “Chris Niedenthal. Wybrane Fotografie 1973-1989” (BOSZ, 2014); “Niedenthal Chopin” (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, 2016); “1989. Rok Nadziei” (BOSZ, 2017) i autobiografii “Chris Niedenthal. Zawód: Fotograf” (Marginesy, 2011).

Wojciech Prażmowski – fotograf urodzony Częstochowie. W latach 1972-74 studiował w Škole Vytvarnej Fotografie w Brnie. Wykładowca PWSFTviT w Łodzi i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a przed laty także Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Członek ZPAF.
Fotografią zajął się w latach 70. Zaczynał od fotografii metaforycznej z motywami konceptualnymi. Przełomem w jego podejściu do fotografii okazała się wystawa „Pierwsza światowa wystawa zdjęć zepsutych” z 1989 roku. Prażmowski od tego momentu tworzył prace w których odwoływał się do symboli i mitów związanych z historią Polski. Zainteresował sie fotografią inscenizowaną. Często stosował fotomontaż. W 1995 roku rozpoczął serię Hommage a… poświeconą wybitnym twórcom XX wieku. W końcu lat 90. artysta sięgnął do dokumentu fotograficznego, czego podsumowaniem jest książka Biało-czerwono-czarna (1999) opowiadająca o Polsce lat 90. Stosował także wielkoformatowe kompozycje kolorowe „Bardzo martwe natury”, a od początku XXI wieku stosuje połączenie fotografii barwnej z dokumentem fotograficznym (wystawa „Zarzecze”).

Andrzej Grygiel – od 2005 r. jest fotoreporterem Polskiej Agencji Prasowej. Wcześniej, od 1989 r. pracował dla katowickiej popołudniówki „Wieczór”, „Dziennika Zachodniego” i współpracował z wieloma innymi wydawnictwami. Ukończył dziennikarstwo na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Jest laureatem konkursów World Press Photo, Grand Press Photo, BZWBK Press Photo, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Bartek Barczyk – fotograf. W latach 2001 – 2013 fotoreporter, później kierownik działu fotograficznego Gazety Wyborczej na Górnym Śląsku. Dokumentował najważniejsze wydarzenia w regionie oraz życie codzienne. W 2003 roku zaczął współpracę ze Śląskim Teatrem Tańca, a w 2013 roku został oficjalnym fotografem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i rozpoczął współpracę z Munich Chamber Orchestra. Ważnym etapem w karierze zawodowej było fotografowanie ostatnich lat życia Wojciecha Kilara. Powstaje unikalny zapis fotograficzny przedstawiający wielkiego kompozytora w powszednich sytuacjach. W 2015 roku, dokumentował w Nowym Jorku pracę Philipa Glassa, podczas nagrywania muzyki do filmu Martina Scorsese „Kundun-życie Dalaj Lamy”. Jest to dość wyjątkowy zapis, ponieważ kompozytor w takich miejscach pokazuje się raz na parę lat.W czasie pobytu w USA powstaje też cykl portretów innego wybitnego kompozytora – Elliota Goldenthala. Obecnie fotograf współpracuje z czołowymi magazynami lifestylowymi: „Pani”, „Wysokie Obcasy Extra”, „Lavie” czy „Uroda Życia”. Z zamiłowania do architektury publikuje także w magazynie „Architektura-Murator”. Przed jego obiektywem stanęły wybitne postaci polskiej sceny: Edyta Olszówka, Aleksandra Popławska, Magda Umer, Andrzej Chyra, Piotr Stramowski i Sebastian Fabijański.

Juliusz Sętowski – historyk, kierownik Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego. Zajmuje się głównie historią Częstochowy i regionu. Autor, współautor, redaktor szeregu opracowań dotyczących dziejów miasta, m.in. przewodników biograficznych po cmentarzach częstochowskich. Organizator i przewodnik wycieczek historycznych (pieszych i rowerowych) po Częstochowie.

JURY 11. EDYCJI „KLIMATÓW CZĘSTOCHOWY” (2016)


Tomek Sikora
– f
otograf, plakacista, autor ilustracji książkowych, współpracownik światowych agencji reklamowych. Pochodzi z rodziny artystów – matka była malarką, ojciec rzeźbiarzem. Fotografią zajął się zawodowo w wieku 20 lat po powrocie ze stypendium w studio Kodaka w Paryżu. Pracował dla tygodnika „Perspektywy” jako fotoreporter. Zajmował się tworzeniem plakatów teatralnych i filmowych. Potem wyjechał do Australii, gdzie uczył fotografii w Victorian College of Arts. W końcu założył studio fotografii reklamowej, realizując jednocześnie projekty autorskie. Na swoim koncie ma współpracę z takimi renomowanymi markami jak Giorgio Armani, Yohji Yamamoto czy Prada. Razem z Andrzejem Świetlikiem założył Galerią Bezdomną. Mieszka i pracuje w Warszawie, gdzie łączy pracę wykładowcy i fotografa. www.tomeksikora.eu

Joanna Kinowska – historyk sztuki. Na co dzień związana ze Służewskim Domem Kultury w Warszawie gdzie odpowiada za program fotograficzny. Wykładowca Akademii Fotografii (historia fotografii). Niezależna kuratorka wystaw fotograficznych. Prowadzi autorskiego bloga na temat kultury fotograficznej www.miejscefotografii.blogspot.com

Arkadiusz Gola – Jest doktorantem Instytutu Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Od 1991 r. pracuje jako fotoreporter prasowy, obecnie w redakcji „Dziennika Zachodniego”. Wystawia w kraju i za granicą m.in.: w Czechach, Anglii, Niemczech, Francji, Belgii, Luksemburgu, Macedonii. Bierze również udział w konferencjach, festiwalach i konkursach. Autor książki „Poziom na dwa łamy” Historia śląskiej fotografii prasowej w „Trybunie Robotniczej” i „Dzienniku Zachodnim” 1960-1989.(2015). Autor albumów: „Ludzie z węgla” (2010),wydany na iPada (2013 r.), „Stany graniczne” (2011), „Nie muszę wracać…” (2012). Laureat nagród i wyróżnień konkursach fotograficznych „Polska Fotografia Prasowa”, „Śląska Fotografia Prasowa”, Ogólnopolskim Biennale Fotografii „Kochać człowieka”, „BZ WBK Press Foto”, „Grand Press Photo”. Nagroda Prezydenta Miasta Zabrze w dziedzinie kultury (2010 r.), Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Tytuł „Dziennikarza Roku 2003” „Dziennika Zachodniego”. Jego prace znajdują się w Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Miejskim w Rudzie Śląskiej, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Umeni w Ołomuńcu oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Jest członkiem ZPAF, zajmuje się fotografią dokumentalną. www.arekgola.com

Agnieszka Półrola – ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Filię w Katowicach. W 2004 r. otrzymała stopień doktora sztuki w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w dyscyplinie artystycznej: grafika. W 2008 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego. Obecnie pracuje w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie na stanowisku profesora nadzwyczajnego AJD. Prace swoje prezentowała na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych w kraju i za granicą.

Piotr Furtak – z wykształcenia inżynier telekomunikacji, realizujący się zawodowo jako kierownik projektów strategicznych w Multimedia Polska. Z zamiłowania fotograf. Fotografią zajmował się jeszcze za czasów analogowych, odkrywając ją za każdym razem na nowo. Dużo eksperymentuje ze sprzętem, światłem i cieniem. Zajmuje się głównie fotografią beauty, modową, a ostatnio także reklamową oraz biznesową. Współpracuje z najlepszymi wizażystami, stylistami fryzur i mody. Współpracował m.in. z marką Wella na międzynarodowych mistrzostwach fryzjerstwa w Berlinie, Lizbonie i Paryżu. Jest autorem wystawy Glittinglow. To ekspozycja serii projektów autorskich o tematyce Beauty. Elementem łączącym wszystkie fotografie jest nieszablonowe wykorzystanie światła jako elementu zdjęcia w postaci połysku, odbicia lub emisji własnej. Wszystkie prace to starannie przygotowane projekty z wykorzystaniem światła UV, metalicznego bodypaintingu i przedmiotów emitujących światło. Mąż i tata dwójki maluchów, Stasia i Małgosi. www.piotrfurtak.pl

Jury 10. edycji konkursu „Klimaty Częstochowy” (2015):

Jacenty Dędek – fotograf, dokumentalista. Od piętnastu lat współpracownik polskiej edycji magazynu National Geographic, dla którego przygotował kilkanaście autorskich reportaży. Publikował w Dużym Formacie, Tygodniku Powszechnym, Polityce, Przekroju, Newsweeku, Forbsie, Przeglądzie, Focusie, Voyage, Podróżach, Polska Wita, Kalejdoscope, Wiedzy i Życiu, niemieckim Die Zeit,
hiszpańskim Desnivel. Najchętniej pracuje nad własnymi tematami, jednym z nich są portrety rodzin, rozpoczynające się cyklem „Rodzina po śląsku”. Najbardziej interesują go rzeczy zwykłe,
dziejące się na marginesie głównych wydarzeń, ale zawsze bardzo blisko człowieka. www.jacentydedek.pl

Bartosz Frączek – studiował w instytucie plastyki WSP w Częstochowie, (obecnie Akademia im. Jana Długosza). Uzyskał dyplom z malarstwa z wyróżnieniem w pracowni prof. Wincentego
Maszkowskiego. Doktorat na wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Jest adiunktem na Wydziale Sztuki AJD w Częstochowie. Został czterokrotnie uhonorowany stypendium prezydenta miasta
Częstochowy. Otrzymał na konkursach malarskich wiele nagród i wyróżnień. Jest pomysłodawca Międzynarodowego Biennale Miniatury. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i upowszechnianiem kultury plastycznej. www.fraczek.art.pl

Jarosław Respondek – fotoreporter, student Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie. Jego zdjęcia pojawiały się w wielu wydawnictwach prasowych i promocyjnych. Laureat nagród w konkursach fotograficznych: V-tej Ulicznej Bitwie Fotograficznej (Poznań, lipiec 2010, III nagrody w kategorii życie codzienne (2014) i środowisko (2015) w „Grand Press Photo”, II nagroda w kategorii fotografia reporterska w Klimatach Częstochowy 2010, laureat programu „Dolina Kreatywna” (Warszawa, październik 2013), II nagroda w konkursie „Fotomaraton 2014”, I miejsce w kategorii „Fotografia Klimatyczna 2014″ w Klimatach Częstochowy za cykl fotografii średnioformatowych – 25 LAT WOLNOŚCI (złożony w teczce), o młodych ludziach urodzonych w 1989 roku. Współpracownik Urzędu Miasta Częstochowy (miesięcznik „Jasne, że Częstochowy”, wcześniej „Co, gdzie, kiedy w Częstochowie”). W roku 2012 współpracował z Gazetą Wyborczą, a od czerwca 2013 jest współpracownikiem Agencji Fotograficznej REPORTER. Pracuje także nad indywidualnymi projektami. www.jarek-r.fotolog.pl

Grzegorz Skowronek – od 22 lat pracuje w częstochowskim oddziale Gazety Wyborczej. Od wielu lat szef zespołu fotoreporterów. Członek Zarządu Fundacji Festiwal Sztuki Fotoreportażu. Ciekawią go ludzie i wydarzenia, jako fotograf szuka sytuacji niezwykłych, emocji, nieoficjalnych gestów. Zawsze pamiętający słowa starszego kolegi, który kładł mu do głowy, że nawet banalne zdjęcie dziury w drodze będzie w gazecie podpisane jego nazwiskiem.

Justyna Warwas ukończyła Edukację Artystyczną w Zakresie Sztuk Plastycznych na Wydziale Wychowania Artystycznego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, gdzie pracuje od kilku lat. Prowadzi zajęcia z malarstwa i rysunku. Zajmuje się malarstwem, fotografią i rysunkiem, umiejętnie łącząc wszystkie dziedziny na jednej płaszczyźnie. Uczestniczyła w wielu znaczących pokazach sztuki, między innymi w: XXI, XIII, XIV, XV Festiwalu Sztuki Wysokiej w Bytomiu, The 19 th Da Dun Fine Arts Exhibition of Taichung City Curltural Affaris Bureau, Taichung City Goverment Tajwan 2014. Otrzymała dwukrotnie: w 2011, 2012 roku Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Częstochowy. Jej prace były prezentowane na indywidualnych wystawach w Liptovskim muzeum Rużomberku w Słowacji i później w nowojorskiej galerii Gallery@ 40SO Patchogue NY w Stanach Zjednoczonych. Ostatnia jej osobna ekspozycja została zorganizowana w Akademickiej Przestrzeni Sztuki w Collegium Humanisticum Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 Jury 9. edycji „Klimatów Częstochowy” (2014):

Renata Dąbrowska – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Wielokrotna laureatka polskich konkursów fotografii prasowej: Grand Press Photo, BZ WBK Press Foto oraz Gdańsk Press Photo. Od 2005 roku współpracująca z trójmiejskim oddziałem “Gazety Wyborczej”. Inne publikacje: „Duży Format”, „Wysokie Obcasy”, „Newsweek Polska”, „Polityka”, „Wprost”, „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta Polska”, „Press”. Na swoim koncie ma też wiele wystaw fotograficznych, indywidualnych i zbiorowych. W 2012 wydała album z fotografiami pt. „Ja, Renata Dąbrowska – 100 Portretów”. www.dziewczynkazaparatami.blogspot.com
Radek Wojnar – fotograf mieszkający w Warszawie. Absolwent Państwowej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Zawodowo zajmuje się głównie fotografią wnętrz i produktu. Fotografuje dla wielu agencji artystycznych i pracowni architektonicznych. Współpracuje z czasopismami: „Dobre Wnętrze”, „Weranda”, „Villa”, „Elle Decoration”, „Dom & Wnętrze”. Publikuje w magazynach: „Architektura”, „Zwierciadło”, „Ogrody”, „Cosmopolitan”, „National Geographic Traveller”, „Polityka”, „Wysokie Obcasy”, Twój Styl”, „Ad Italy”. www.radekwojnar.pl
Jacek Łydżba – artysta działający głównie na polu malarstwa. W latach 1985 – 1989 studiował wychowanie plastyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. Od 1989 do 1994 roku studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał na Wydziale Grafiki w pracowni plakatu profesora Maciej Urbańca. Od 1995 roku był asystentem w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. W 1999 roku został nominowany do „Paszportu Polityki”. W 2002 roku uzyskał tytuł doktora i został zatrudniony na stanowisku adiunkta w Wyższej Szkole Pedagogicznej. Wykłada w pracowni projektowania graficznego. W 2004 roku wybrany zastępcą dyrektora Instytutu Plastyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie (byłej WSP). Jest laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy 2006. Prezes Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie. www.lydzba.art.pl
Jakub Szymczuk – laureat Grand Prix konkursu fotografii prasowej Grand Press Photo 2014. Fotoreporter związany z „Gościem Niedzielnym”, zdobywca wielu nagród i wyróżnień w konkursach fotograficznych. www.silaobrazu.pl
Adam Florczyk – pracownik Centrum Promocji Młodych Muzeum Częstochowskiego. Współorganizator i czynny odbiorca wielu wydarzeń kulturalnych w mieście. Autor bloga: www.czestolovechowa.blox.pl

Jury 8. edycji „Klimatów Częstochowy” (2013):
Michał Legierski, Wojciech Barczyński, Maciej Kuroń, Sławomir Jodłowski, Marta Frej & Tomasz Kosiński (Grupa FRiKO)

Jury 7. edycji „Klimatów Częstochowy” (2012):
Maksymilian Rigamonti, Piotr Bednarek, Krzysztof Muskalski, Marcin Szpądrowski, Monstfur

Jury 6. edycji „Klimatów Częstochowy”: (2011):
Sławomir Jodłowski, Kamil Pawlik, Jan Pawlikowski, Jerzy Piwowarski, Jacek Waszkiewicz, Aleksander Wierny

Jury 5. edycji „Klimatów Częstochowy” (2010):
Tomasz Tomaszewski, Jacenty Dędek, Małgorzata Kozakowska, Patrycja Zubrzycka, Marcin Szpądrowski, Włodzimierz Tutaj

Jury 4. edycji „Klimatów Częstochowy” (2009):
Maciej Nabrdalik, Grzegorz Skowronek, Marcin Stawiarz, Marcin Szpądrowski, Włodzimierz Tutaj

Jury 3. edycji „Klimatów Częstochowy” (2008):
Janusz Mielczarek, Dariusz Cierpiał, Leszek Pilichowski, Marcin Szpądrowski, Adam Markowski

Jury 2. edycji „Klimatów Częstochowy” (2007):
Piotr Dłubak, Grzegorz Skowronek, Włodzimierz Karankiewicz, Teresa Kaczor, Włodzimierz Tutaj, Adam Markowski

Jury 1. edycji „Klimatów Częstochowy” (2006):
Grzegorz Skowronek, Janusz Stępień, Elżbieta Siwik, Adam Markowski